Erinevused

Siin näed erinevusi valitud versiooni ja hetkel kehtiva lehekülje vahel.

ptk:3.13 [2011/01/16 23:46]
ott tekitatud
ptk:3.13 [2011/02/26 17:35] (Hetkel kehtiv)
ott Ott Laanemetsa koostatud materjalide lisamine
Rida 9: Rida 9:
====Teooria==== ====Teooria====
-Põhjalik teemat tutvustav informatsioon juhile. See osa põhjendab nõuete vajadust programmis ning annab ";õiged vastused";.+ 
 +===KAART=== 
 +Kaart on maapinna pealtvaateline kujutis paberil. Kaardil kujutatakse erinevaid pinnavorme ja objekte värvide ja leppemärkidega. 
 + 
 +Kaardi mõõtkava näitab, mitu korda on looduses esinevaid vahemais kaardile kandmisel vähendatud. Nt kaardil mõõtkavaga 1:20 000 on maastiku pilt vähendatud 20 000 korda, st 1 cm kaardil on 20 000 cm e 200 m looduses. 
 + 
 +Pinnamoodi e reljeefi kujutatakse kaardil samakõrgusjoonte e horisontaalide abil. Reljeefi lõikevahe h näitab samakõrgusjoonte kõrgusevahet. 
 + 
 +Enimlevinud värvid kaardil (orienteerumiskaardid, põhikaart, baaskaart.): 
 +  * sinine - kõik veega seonduv nagu jõed, järved, meri, kraavid, soo, jne; 
 +  * pruun - pinnamood: samakõrgusjooned; 
 +  * must - kõik inimtekkeline nagu hooned, tornid, ka kivid; 
 +  * kollane - lage ala; 
 +  * valge - hästiläbitav mets; 
 +  * roheline - raskesti läbitav mets; 
 +  
 +Objektid on kaardile kantud tingmärkidena. Need on kokkuleppelised tähised ning enamasti on nende tähendus (nagu ka värvide) välja toodud kaardi legendis 
 + 
 +Kaardi väljaandmise aasta näitab kaardi usaldatavust. Headeks peetakse 5 aasta, rahuldavateks 10 aasta kestel trükitud kaarte. 
 + 
 + 
 +===KAARDI LUGEMINE=== 
 + 
 +Kaardi lugemine on oskus kaarti vaadates sellest aru saada ning seal leppemärkide ja värvidega kujutatud maastikku ette kujutada. Kaardilugemise eeldiseks on leppemärkide ja värvide tundmine. Kõigepealt, enne liikuma asumist tuleb kaart orienteerida st seada kaart vastavalt ilmakaartele (kaardi põhjasuund  ühtib looduses põhjasuunaga.) Liikudes looduses kaardi abil tuleb kasutada siduslugemist st maastiku ja kaardi seostamist. Võrreldakse ja sobitatakse kokku kaarti ja maastikku. Jooksvalt tuleb teada oma asukahta kaardil. 
 + 
 +===EKSIMINE=== 
 + 
 + Eksida võib igaüks. Eksimise ohtlikkus sõltub aastaajast ja kohast. Eksimine vältimiseks uuri oma ümbrust, ole tähelepanelik, märka tavalisi kive, puid. Aeg ajalt vaata tagasi - kuidas näeb sama koht välja teiselt poolt? Kord juba eksinud, pea meeles: 
 +  * rahu ainult rahu 
 +  * Eesti on väike st Eestis pole võimalik liikuda üle ühepäevateekonna ühes suunas ilma, et tsivilisatsioon vastu tuleks. 
 + 
 +Üritage kindlaks teha: 
 +  * millal ja kus olite enne eksimist (nii kaardil kui looduses) 
 +  * liikumise kiirus ja suund peale eksimist. 
 +  * meenutage ümbrust 
 +  * võrrelge kaarti loodusega. 
 + 
 +Lahendused: 
 +  * üritage tagasi minna kohta, kus teatsite kus olite. 
 +  * võtke kompassile mingi asimuut,  mis suunas võiks kõige enne mingi asustatud punkt vastu tulla ja liikuge selle järgi. 
 +  * kui teil kompassi pole võtke looduses mingi orientiir ja liikuge selleni ja siis võtke jälle uus jne; 
 +  * hädaööbimine. Kui olete lootusetult eksinud ja õhtu hakkab jõudma, ärge kartke hädaööbimist. Öösel sihitult metsas ringi uitamine võib veel ohtlikum olla. Tehke üles lõke ja valmistuge ööbima. Samas pidage plaani, kuidas järgmisel päeval edasi toimida. Öösel kuulake ümbrust: koerte haukumine viitab inimesele, raud - ja maanteede müra võib kosta kuni 10 km kaugusele. Head eksimist. !!!!
====Ressursid /vihjed abimaterjalidele==== ====Ressursid /vihjed abimaterjalidele====
 
ptk/3.13.txt · Viimati muutnud: 2011/02/26 17:35 persoon ott
 
Ole valmis - Alati valmis... Recent changes RSS feed