Matkamine on üks skautluse tähtsamaid harrastusi. Lisaks kõigele on sellel ka karastav mõju tervisele. Oluline on, et matk vastaks osavõtjate füüsilistele võimetele. Kõige parem on matkata salgas (6-10 skauti).
Enne matka koosta kava. Hangi korralik kaart ja märgi sellele kohad ja vaatamisväärsused, mida tahetakse külastada. Märgi kaardile ka ööbimiskohad ning vastavalt märgitud punktidele mõtle läbi ja kanna kaardile võimalik marssruut. Alati pole võimalik kogu teekonda täpselt paika panna - mis teha, ehk ongi nii huvitavam. Teine suurem valdkond, millega tuleb tegeleda on toit. Menüü planeerimisel arvesta, et matka tingimustes kõige tugevam söögikord on õhtusöök. Ka hommikul peab sööma midagi toitvat nt matkaputru, lõunal võib piirduda võileibadega või energiatoiduga.
Tohid:
Ei tohi:
Taktika on tagavuste ja vahendite kompleks, mille eesmärgiks on matkamarsruudi edukas ja ohutu läbimine. Valitud taktikalise lahenduse elluviimiseks on tehnika - varem omandatud liikumisviisid, võtted ja tehnilised vahendid. Kõik taktikalised küsimused matkal lähtuvad ajast ja teest.
Matkal peab päevareziim olema selline, mis säästaks aega ja jõudu. Saavutada tuleb käigu ja puhkuse vaheldumise õige rütm. Suurem koormus langeb päeva esimesele poolele, mil ollakse puhanumad. Liikuda tuleb võimaluse piirides jahedal ajal - hommikupoolikul ja päeva lõpul. Keskpäeval tehakse pikem lõunapeatus.
Oluline on käimise tehnika. Pikk samm viib kiiremini edasi, pole ta aga jõukohane, siis ainult väsitab. Samm peab olema normaalne. Langustel pikeneb, raskel tõusul aga lüheneb iseenesest. Hinga kogu aeg läbi nina ja püüa hoida hingamise rütmi. Liivasel pinnal astu lühikese sammuga. Soos ära usalda põõsaid. Nende läheduses on kandev pind ainult mättasoodes, samblasoos peituvad nende all tihti mülkad. Soos liikudes hoia u 5 m vahet enda ja eesliikuja vahel. Ära astu eesliikuja jälgedesse - poolenisti läbivajunud mätas võib sinu all täielikult läbi vajuda. Soovitav on kaasas kanda teivast enese mülkast väljaaitamiseks, kaaslase päästmiseks, jne. Laagrisse tuleb jääda suvel u 18-19 paiku, talvel kindlasti 1-1,5 tundi enne pimenemist.
(raamatud, interneti lehed jms.)
Kuidas on parim viis antud teemat edasi anda. Variante võib olla mitu…
PDF formaadis, abiks juhile õppematerjali edastamiseks – joonised, kaardid jne.
Teemaga seotud mängud laulud ja muud ülesanded. Lisa Mängude lingi sisse alati nimeruum „mäng:“(Vt kasutusjuhendst)
nt: KIMi mäng
Teemakohane käeline tegevus.