See versioon (26/01/16 17:07) on pooleli või sisaldab toimetuse poolt üle vaatamata muudatusi.

SKAUDID VÄLITEGEVUSES: Telgi püstitamine

Seotud järgunõuded

  • III järk p 24. Räägi, kuhu ja kuidas paneksid telgi ning püstita ja võta maha erinevat tüüpi telke.
  • II järk p 28. / Koondjärk p 21. Valmista matkale kaasa võetud vahenditest tuulevari/ööbimiskoht.
  • I järk p 21. Valmista looduslikest vahenditest tuulevari/ööbimiskoht.

Teooria

Telgokohta valides jälgi päikese tõusmise suunda, kui päike hakkab telgile kohe hommikul peale paistma on telk kiiresti liiga palav ja vajalik ööuni jääb lühikeseks. Arvestades Eesti ilma tasub valida koht kus puud moodustaksid ka väikese vihmavarju. Samas peab maapind olema sile, aukudesse ja lohkudesse tekib saju korral kohe lomp. Korista sobivalt kohalt ka oksad ja käbid, nii magad ka õhukese mati peal mugavalt.

Telgis peab olema piisavalt ruumi mitte ainult ettenähtud arvule inimestele, vaid ka nende varustuse jaoks. Et vihmasaju korral poleks vaja sisetelki tõstetud seljakoti arvelt ennast ebamugavalt tunda või seda hoopis välja jätta, on paljudel telkidel olemas vestibüül. Mida suurem on vestibüül, seda rohkem on võimalusi telgi interjööri oma käe järgi kujundada. Seal veedetakse suurem osa telgisoldud ajast.

Et telgi püstitamine võtaks minimaalselt aega ning oleks samas mugav, tuleb jälgida tugikaarte paigaldamismugavust ning sise- ja välistelgi ühendamisvõimalust mõlema samaaegseks ülespanekuks. Kasuks tuleb ka minimaalne vajadus kasutada telgivaiasid ja reguleeritavad telginöörid. Mõnedel telkidel saab sisemist ja välimist osa eraldi püstitada. Sellisel juhul on hea, kus sisemist telki on võimalik püstitada välimisega samaaegselt. Nii võidad ajas, väldid sisetelgi märjaks saamist ning lisaks tagab see ka õhu kiirema soojenemise sisetelgis. Aga et isegi parima telgi püstitamine tuulise või lausa tormise ilmaga on keeruline,selleks tuleb seda enne matkale minekut harjutada.

Ressursid /vihjed abimaterjalidele

Meetodid

Parim viis telgi püstitamist harjutada on tehes seda mänguna. Näiteks iga uue veerandi alguses esimesel kohtumisel tuleb püstitada telk (septembris on olud nagu suvel, oktoobris nagu sügisel ja jaanuaris nagu talvel)

Töölehed

PDF formaadis, abiks juhile õppematerjali edastamiseks – joonised, kaardid jne.

Õpetus läbi mängu

mäng: Telgi püstitamine

Ülesanne: Püstitage koos salgaga telk

Võimalused:

1. aja peale

2. igal salgaliikmel on üks meel ära võetud - ühel silmad kinni seotud, teisel suu kinni, kolmandal kõrvad kinni, neljandal üks/mõlemad käsi kinni, viiendal jalad kinni jne

Meisterdamise ülesandeid

Teemakohane käeline tegevus.

 
ptk/3.4.txt · Viimati muutnud: 2016/01/26 17:07 persoon monika
 
Ole valmis - Alati valmis... Recent changes RSS feed