See versioon (25/03/11 11:18) on pooleli või sisaldab toimetuse poolt üle vaatamata muudatusi.

SKAUDID VÄLITEGEVUSES: Sõlmed

Seotud järgunõuded

  • III järk p 31. Seo rehvisõlm, seasõrg e vebling, mitšmani e pingutussõlm ja päästelenksõlm e paalisõlm e surmasõlm. Tea nende otstarvet ning näita, kuidas neid praktiliselt kasutada.
  • II järk p 33. / Koondjärk p 25.Seo III järgu sõlmed + jätku- ehk soodisõlm (ühe- ja kahekordne), malspiigi- ehk nöörredelisõlm, austria juhisõlm ning vahemehesõlm. Tea nende otstarvet ja oska neid praktikas kasutada.
  • I järk p 23. Seo III ja II järgu sõlmed + ankrusõlm, haarav sõlm, kahekordne kaluri- e kangrusõlm ja keerusõlm (kokku 12). Tea nende otstarvet ja oska neid praktikas kasutada.

Teooria

Üks valdkond, mille järgi skaute ühiskonnas teatakse on sõlmede oskamine. Ühiskonna ootusi petta oleks aga inetu ja seetõttu on väga oluline et iga skaut sõlmi tõesti tunneks ja kasutada oskaks :). Lisaks muidugi on sõlmeoskusel suur praktiline väärtus matkamisel ja ka igapäevaelus ning see on väärtuslik oskus kogu eluks.

Ei ole olemas universaalset sõlme. Mõnda sõlme saab küll kasutada mitmes olukorras kuid mitte igal pool. Seetõttu on oluline teada iga sõlme tugevusi ja nõrkusi ning kasutuskohti. Sõlmede õpetamise joores ei ole ka oluline see, et skaut teaks une pealt iga sõlme nime (mõnel heal sõlmel onneid ka mitu) vaid oskaks igas olukorras kasutada õiget sõlme.

Hea sõlm seisab kindlalt kinni niikaua kui teda vaja, ei kahjusta köit ning tuleb pärast kasutamist kergesti lahti. Korralik sõlme sidumine koosneb neljast etapist:

  1. sidumine - nöör sõlmitakse vastavalt sõlme kujule
  2. korrastamine - sõlmest keeratakse välja ülearused keerud, ja nööri ristumised
  3. pingutamine - sõlm tõmmatakse kokku
  4. kontroll - veendutakse sõlme korrektsuses ning seotakse kontrollsõlmed

Pahatihti unustatakse ära sõlme korrastamise etapp. Pärast sidumist tõmmatakse sõlm ropsuga kokku ning sõlme jäänud keerud ja ristid poovad sõlme kinni, halvemal juhul suurte koormuste korral võivad ka köie läbi lõigata. Või siis jookseb korrastamata sõlm pingutamise ajal hoopis lahti. Tihtilugu pingutatakse sõlme teadmatusest ka valedest otstest, kuhu sõlmele pinge langemist ette nähtud pole. Tulemuseks on taas sõlme lahti hargnemmine või ebamäärane pusa.

Kõik sõlmed teevad köit nõrgemaks. Halvasti tehtud sõlm teeb seda aga veelgi rohkem.

Rehvisõlm e kalamehesõlm

Rehvisõlm on üks lihtsamaid ja kiiremini seotavaid sõlmi kahe nööriotsa kokku sidumiseks. Rehvisõlm sobib nt magamismati rulli kinni sidumiseks, kingipaki kinni sidumiseks jne. Aasadega rehvisõlm seotakse tavaliselt kingapaeltele. Rehvisõlme heaks omaduseks on selle kergesti lahti tulek. Kui teha rehvisõlm valesti, saame umbsõlme, mis ei tule sugugi nii kergesti lahti ning pärast suure koormuse rakendamist ei pruugigi lahti tulla. Kerge lahti tulek on ka selle sõlme puuduseks. Seda võib juhtuda eriti olukordades kus pinge pidevalt muutub ja/või sõlm palju liigub. Seeprast tuleb sellistes olukordades sõlme vabadele otstele alati siduda kontrollsõlmed. Suurt usaldusväärsust nõudvates olukordades (seiklustegevus nt) tuleks selle sõlme kasutamist vältida.

Ressursid /vihjed abimaterjalidele

(raamatud, interneti lehed jms.)

Meetodid

Kuidas on parim viis antud teemat edasi anda. Variante võib olla mitu…

Töölehed

PDF formaadis, abiks juhile õppematerjali edastamiseks – joonised, kaardid jne.

Õpetus läbi mängu

Teemaga seotud mängud laulud ja muud ülesanded. Lisa Mängude lingi sisse alati nimeruum „mäng:“(Vt kasutusjuhendst)

nt: KIMi mäng

Meisterdamise ülesandeid

Teemakohane käeline tegevus.

 
ptk/3.8.txt · Viimati muutnud: 2011/03/25 11:18 persoon ott
 
Ole valmis - Alati valmis... Recent changes RSS feed